Práve sa nachádzate: Úvod > Blog

Viete, ako správne skladovať víno?

Pri skladovaní vína je nutné čo najviac obmedziť negatívne faktory pôsobiace na víno. Pre správne uskladnenie vína je preto potrebné dodržiavať niekoľko podmienok a sledovať parametre ako polohu fľaše, teplotu, svetlo či vlhkosť vzduchu.

Poloha fľaše

Pri voľbe polohy je potrebné zohľadniť, ako dlho bude víno skladované a, predovšetkým, akým uzáverom je fľaša uzavretá. Pri krátkodobom uskladnení (rádovo sú to týždne) môžu byť fľaše uskladnené bez ohľadu na typ uzáveru v zvislej polohe. Pri dlhšom uskladnení fľaše s klasickým korkovým uzáverom skladujeme víno vo vodorovnej polohe, aby bola korková zátka zvlhčovaná vínom, čo zabraňuje jej vysychaniu. Vyschnutá zátka totiž zmenší svoj objem, zhorší sa jej priliehavosť k hrdlu, čo umožní prístup vzduchu do vína a následne môže dôjsť k jeho oxidácii. Ďalšie znehodnotenie vína ohrozujú mikroorganizmy, ktoré môžu rovnako preniknúť do fľaše s vyschnutou zátkou.

správne skladovanie víno
Ležať by mali iba fľaše uzatvorené korkovým uzáverom, aj keď to celkom neplatí napríklad pri šumivých vínach. Tie je možné vďaka tlaku vo fľaši skladovať vo zvislej polohe. Tiež pokiaľ je fľaša zatvorená plastovým, šróbovacím alebo skleneným uzáverom, nie je nutné, aby bola uskladnená horizontálne. Pri takto uzatvorených fľašiach totiž nemá čo vysychať.
Fľaše s vínom by mali byť uchovávané v pokoji. Fľaše vína sa nemajú otáčať ani prerovnávať, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

správne skladovanie víno

Teplota skladovania

Víno by malo byť skladované v teplotne konštantnom prostredí. Ideálna je stála teplota v rozmedzí 8 – 14 °C, ale prijateľné pre víno je, aj pokiaľ bude v skladovacích priestoroch o dva až tri stupne chladnejších alebo teplejších, teda v rozmedzí 6 – 18 °C. Časté kolísanie teploty je omnoho väčším problémom než stála mierne vyššia teplota. Je potrebné si však uvedomiť, že čím vyššia teplota, tým víno rýchlejšie nazrieva. To znamená, že pri vyššej teplote môže rýchlejšie prekonať svoj vrchol, začať strácať na kvalite a predčasne zostarnúť.

správne skladovanie víno

Málokto má možnosť skladovať víno v ideálnych podmienkach starej pivnice s konštantnou teplotou, kde môžu vína v ideálnych podmienkach nazrievať veľa rokov. Našťastie, dnes existuje veľa technických prostriedkov, ako tieto podmienky navodiť aj inde a víno možno úspešne uchovať aj doma. V ponuke je veľa chladničiek, domácich vinoték alebo temperovaných klimatizovaných skríň či boxov na víno. Vedľa udržiavania stálej teploty regulujú aj vlhkosť a majú aj ďalšie funkcie.


správne skladovanie víno
Niektoré špeciálne chladiace skrine majú niekoľko teplotných pásiem, čo umožňuje ukladať fľaše do vymedzených zón s rozdielnymi teplotami: od 6 do 8 °C pre sekty až po 16 – 18 °C pre ťažšie červené vína. Fľaše sú tak pripravené k okamžitému podávaniu.

Svetlo

Víno by sme mali skladovať v tmavých priestoroch bez prístupu slnečného svetla. Oveľa horšie než stále mierne svetlo je časté striedanie svetla a tmy. Pre osvetlenie skladovacích priestorov by mal byť použitý slabší zdroj svetla. Umelé aj slnečné svetlo prispieva k predčasnému zostarnutiu vína. Veľmi negatívne na víno pôsobí, ak priamo na fľaše dopadá slnečné svetlo, ktoré, navyše, víno ohrieva.


Vlhkosť vzduchu

Vlhkosť vzduchu ovplyvňuje predovšetkým stav a kvalitu korkových zátok. Ideálna vlhkosť pre uskladnenie vína je medzi 70 a 80 %. Toto rozmedzie zabraňuje vysychaniu korka a jeho napadnutiu plesňami.

Nadmerná vlhkosť vzduchu nad 85 % napomáha vývoju plesní, ktoré vytvárajú nezdravé prostredie a, navyše, poškodzujú etikety. Dochádza však nielen k poškodzovaniu etikiet, ale začínajú tiež plesnivieť zátky.

Pokiaľ je okolitý vzduch príliš suchý – nižší ako 60 %, dochádza k rýchlejšiemu odparovaniu, a teda úbytku vína vo fľaši. Pri nízkej vlhkosti vzduchu dochádza k vysychaniu zátky z vonkajšej strany, čo môže viesť k jej netesnosti a presakovaniu vína z fľaše. Opačným smerom potom môže vo zvýšenej miere prúdiť do fľaše vzduch, ktorý vede k oxidácii vína. Jednoduchým riešením je dať do skladovacej miestnosti zvlhčovač vzduchu alebo misku, prípadne nádobu s vodou, vďaka čomu sa vlhkosť zvýši.

Pre reguláciu vlhkosti je dobré, pokiaľ sú priestory k skladovaniu vína dobre vetrateľné. Veľkým rizikom sú pre vína rôzne pachy. Napriek tomu, že fľaša je uzatvorená zátkou aj záklopkou, môžu pri dlhšom styku s vínom preniknúť cudzie pachy, napríklad zo zeleniny, prípadne nejakých chemikálií cez záklopku a korok až do vína. Preto by víno nemalo byť uskladnené v spoločnom priestore napríklad so zeleninou, nevhodné je hlavne spoločné uskladnenie so zemiakmi a koreňovou zeleninou. Ešte väčšie škody môžu spôsobiť ropné produkty alebo prášky na pranie s agresívnymi umelými vôňami.

Je nutné všetky vína skladovať a archivovať?

Častou chybou, ktorú ľudia robia je, že skladujú víno príliš dlho. Väčšina moderných vín je určená k okamžitej spotrebe. Pokiaľ si kúpite fľašu bezprostredne po dodaní do obchodu, vydrží, samozrejme, dlhšie, ako keby sa v regáli nachádzala niekoľko mesiacov.

správne skladovanie víno

Všeobecne sa riadime tým, že lacné biele a ružové vína sa spotrebujú do troch mesiacov, ľahké červené a o niečo drahšie biele vína (napríklad Chardonnay) do šiestich mesiacov a ostatné lacné červené do jedného roka. To ale neznamená, že ak ich máte dlhšie, nebudú sa stále výborne piť. Zmeniť sa môže ich charakter.

Technológie pre uskladnenie a prezentácie vína

Skladovacia a konzumačná teplota vína určuje jeho chuť a ovplyvňuje tým tiež pôžitok z neho. Aby sme zabránili pôsobeniu faktorov ovplyvňujúcich kvalitu vína, sú v ponuke špeciálne chladničky na víno (vinotéky), ktoré zabezpečia dokonalé ochranné podmienky pre skladovanie. Vnútorná úroveň vlhkosti je vysoká a inovatívna technológia zaisťuje ochranu proti UV žiareniu a vibráciám. Teplota môže byť, navyše, nastavená v závislosti na tom, či si plánujete víno vychutnať v blízkej dobe alebo ho chcete skladovať dlhodobo.

správne skladovanie víno

Na výber sú vinotéky so statickým chladením, kde sa teplota pohybuje od 20 °C do 3 °C, postupne klesajúca od horných poličiek k spodným poličkám, alebo vinotéky s ventilovaným (dynamickým) chladením, kde je teplota rozložená rovnomerne v celom chladenom priestore. Pri ventilovaných vinotékach existujú aj viaczónové modely, kde si môžete pre každú zónu nastaviť špecifickú teplotu.

správne skladovanie víno

Čo s načatou fľašou?

Najlepšie je, samozrejme, ju dopiť. smile
Čo ale ak chcete ochutnať viacero kvalitných vzoriek vína z rôznych oblastí sveta a nechcete vypiť ,,x“ fliaš vína? Aj na to existujú riešenia zohľadňujúce faktory pre zachovanie kvality vín – technológia „Vinojet".

správne skladovanie víno

Ide o špeciálne modulárne vinotéky. Po rozliatí vína sa pomocou stredových nástavcov na vinotéke a špeciálneho uzáveru fľaša uzatvorí. Výsledkom je, že do nej nepreniká vzduch, ktorý má neblahé účinky na víno.

Pri tichých vínach sa pomocou odsávacieho nástavca odsaje vzduch a vytvorí sa podtlak. Pri šumivých vínach sa, naopak, do fľaše pridá CO2 pomocou druhého nástavca (vytvorí sa pretlak). Súčasťou tejto špeciálnej vinotéky je teda aj bomba s CO2 a dva operačné výustky v stredovej konzole. Nutnosťou je použitie originálnych dodávaných uzáverov podľa typu vína.

Oba procesy prebiehajú celkom automaticky a nie sú zameniteľné vďaka odlišným uzáverom (nástavcom). Doba uzatvorenia sa pohybuje v rozmedzí 3 – 5 sekúnd a závisí na výške hladiny vína vo fľaši. V priebehu procesu odsávania či tlakovania svieti príslušný nástavec na červeno. Po dosiahnutí cieľovej hodnoty, ktorú si prístroj meria sám, sa nástavec rozsvieti na zeleno a proces sa automaticky ukončí.

Veľkou výhodou tohto systému je udržanie kvality vína vo fľaši až 21 dní od jeho prvého otvorenia.

Poslednou nezanedbateľnou vecou k prezentácii vína patrí, samozrejme, vhodné sklo a špeciálne servírovacie vozíky na víno.

správne skladovanie víno

Vychutnajte si aj vy veľa pôžitkov pri kvalitnom pohári vína z kvalitnej technológie. smile

 

prejst-na-produktZaujal vás tento produkt? Pozrite si ho v detailoch.