
Spotrebný tovar

Servis

Ponuka

Projekt

Kuch. podpora

Váženie je jedným z najstarších a najrozšírenejších postupov merania. Od klasických kyvadlových váh, ktoré sa používali už v starom Ríme, sa prešlo až v súčasnosti najpoužívanejším tenzometrickým alebo tiež elektronickým váham.
Sú založené podobne ako váhy pružinové, a to na deformácii spôsobenej tiažou váženého objektu. V tomto prípade sa však deformácia meria elektronickou cestou, väčšinou na základe piezoelektrického javu. Tieto váhy majú značnú presnosť a podľa konštrukcie, ktorá môže zahrňovať aj mechanické prevody znižujúce veľkosť deformačnej sily, môžu mať aj veľký merací rozsah („váživosť“) – od mikrogramov po desiatky ton. Elektronické váhy sa tak dajú používať ako v laboratóriách, tak pre váženie v kuchyni či na váženie vozidiel (mostové váhy, prenosné cestné váhy).
Nezanedbateľnou výhodou elektronických váh je skutočnosť, že môžu byť prepojené s počítačom, ktorý zaisťuje registráciu a ďalšie spracovanie nameraných hodnôt. Taktiež sa prepájajú aj s registračnými pokladňami, prípadne s tlačiarňou. Pri mechanických váhach je viac-menej nutné používať závažie pri určovaní hmotnosti. Výhodou elektronických váh je, že nutnosť závažia odpadá.
Váhy, ktoré sa používajú ako určené meradlá (v obchodnom styku, pri určovaní taríf a pod.) podliehajú podľa Zákona č. 142 /2000 v znení neskorších predpisov pravidelnej metrologickej kontrole. Väčšina váh používaných na našom trhu sú váhy s neautomatickou činnosťou a majú 2-ročný overovací cyklus. Za následné overenie váhy zodpovedá užívateľ. Vykonávateľom následného úradného overenia je tzv. autorizovaná osoba, v SR sú to najmä Slovenská legálna metrológia (SLM) a Slovenský metrologický ústav (SMÚ). Pred vykonaním úradného overenia vždy odporúčame našim klientom, aby si dali váhu vyčistiť, skontrolovať a nastaviť, aby im autorizovaná osoba nezistila na meradle nedostatky.
Na váhach môžeme nájsť niekoľko značiek (symbolov) s rôznym významom. Tieto značky sú overovacie od autorizovanej osoby alebo autorizovaného servisu. Všetky značky musia byť okrem typového štítku výrobku overené, a to od autorizovanej osoby alebo autorizovaného servisu.
Väčšina dnešných váh je vyrábaná v Číne či Kórei. Prvotné overenie váhy zabezpečuje sám výrobca. Pokiaľ chce zahraničný výrobca uvádzať výrobok na európsky trh, musí byť výrobok pre tento trh riadne certifikovaný. Výrobca si teda nechá výrobok certifikovať v rôznych krajinách cez rôzne medzinárodné certifikáty kvality a metrologické certifikáty (ISO 9001, OIML, NTEP, TUV, CSA, NSC...).
Následne, ak splní podmienky (získa certifikát), môže výrobca vydať ES prehlásenie o zhode (čo je dokument zvyčajne pomenovaný ako „Declaration of conformity“ s logom CE a popisom daného modelu) a výrobok ďalej uvádzať na európsky trh.
Takýto výrobok je potom fyzicky označený takisto značkou zhody CE s číslom notifikovaného orgánu v EÚ a rokom posúdenia zhody. Ďalej štítok nesie metrologickú značku „M“ a typové údaje.
Následné overenie váhy vybavuje najmenej 60 dní pred skončením času platnosti overenia a vždy pri zániku platnosti overenia užívateľ meradla! Môže tak urobiť priamo u autorizovaných osôb (štátnych skúšobní), alebo sprostredkovane cez svojho obchodného partnera či servisnú organizáciu, ktorá má so štátnymi autorizovanými osobami uzatvorené zmluvy o spolupráci.
Je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú správny výber váhy. Na trhu je už dosť „značiek“ váh, ktoré sa vyrábajú v zahraničí a následne sa dovážajú na náš trh, avšak veľakrát nie je zabezpečený ich následný servis. Ak sa rozhodnete zakúpiť si váhu, určite sa vopred poraďte s niektorým overeným predajcom, ktorý vám rád pomôže pri výbere, upozorní na výhody aj nevýhody jednotlivých typov váh a, samozrejme, zaručí aj ich následný servis a údržbu.